Mütevazı Lezzetler serisi kitaplarındaki fotoğraflar hakkında.

 

PARK FOTO olarak "Mütevazı Lezzetler" serisi kitaplarında 1950'den beri gelen tecrübelerimizi kullanarak, sizlere en güzel fotoğrafları çekmeye çalıştık.

Obje fotoğrafı çekmek, en az portre fotoğrafı çekmek kadar zordur. "Mütevazı Lezzetler" serisindeki fotoğraflarımızda, öncelikle yemeğe uygun bir çevre tasarımı ve yemeğe uygun dekorlar seçildi, daha sonra objeye en uygun ışık ve açı belirlendi. Bütün bunlar yapıldıktan sonra ışık ölçümleri ve test çekimleri yapıldı, en güzel fotoğraf bulunduktan sonra esas çekimlere geçildi, yukarıda saydıklarımın hepsi her yemek için ayrı ayrı yapıldı.

Bütün bunları stüdyomuzdan uzakta yaptık, bütün ekipmanlarımızı taşıyarak mini bir stüdyo kurduk. Çekimlerimizde teknolojinin en gelişmiş ürünleri kullanıldı. Bütün fotoğraflar en az 2 milyon piksel ölçüsünde çekildi. Her objeden en az 5 kare çekilerek, bilgisayar ortamına aktarıldı ve içlerinden en iyileri seçildi. Fotoğraflar dijital olarak çekilse de hiçbirine dijital rötuş yapılmadı, olduğu gibi doğal bırakıldı.

Bütün bu işleri yaparken de en az 3 kişi ile çalıştık. Bu kitap için yaklaşık 5000 defa deklanşörlere bastık. Bunun sadece 1000 tanesi kitaplara layık bulundu. Böylesine güzel yiyeceklere, en güzel fotoğrafları çekmeye çalıştık.

Bu kadar emek harcayarak çektiğimiz fotoğraflarımızın görsel estetiğini ve iştah açıcılığını siz değerli okurlarımızla paylaşmanın zevkini yaşıyoruz. (ML İkramlar, fotoğraf yönetmenin notu, Ocak.2004)

PARK FOTO® TR-06500-BEŞEVLER
http://www.park-foto.com

pf@park-foto.com

 

Kitaplarda yer alan bütün fotoğraflara galeriler bölümünden ulaşılabilir